MODERNÁ ŠATKA

Odporúčaná priadza:

Merino Extrafine 120
www.schachenmayr.com

pletený model – stredne ťažký

navrhli: Melanie & Ursula Marxer

VEĽKOSŤ
150 x 45 cm

Potrebný MATERIÁL
Schachenmayr Merino Extrafine 120, 50gr klbká
farba 00103 (ľanová) 5 klbiek
cca 50g = 120m

kruhové ihlice veľ. 4,5mm, dĺžka 120cm
kruhové ihlice veľ.5mm, dĺžka 100cm
ihla na vlnu na zašitie koncov priadze

 

Množstvo priadze je približné. Uistite sa, že ste objednali dostatočné množstvo priadze jednej šarže na dokončenie celého projektu.
Množstvo priadze sa môže u každej osoby líšiť.

ZÁKLADNÝ VZOR

Vrúbkovaný vzor: lícové a rubové riadky: všetky očká hladko.
Rubový žerzej: lícové riadky: obrátene, rubové riadky: hladko.

Osmičkový vzor: Pleťte podľa schémy vzorky v riadkoch. Čítajte lícové riadky sprava doľava; čítajte rubové riadky zľava doprava. Nahoďte v každom riadku na oboch stranách 1 nové očko.
Pleťte 1. – 30. riadok raz, potom nahoďte 1 nové očko na oboch stranách, opakujte 26 očiek a 10 riadkoch osmičkového vzoru, viď šedá oblasť v schéme.
Pružný rebrovaný vzor:
Pre pružný rebrovaný vzor, v lícových riadkoch, vložte ihlicu pod priadzu medzi dvomi očkami a upleťte toto očko hladko. V rubových riadkoch pleťte tieto očká obrátene.

Dutinkové zakončenie:

Na začiatku riadku, nahoďte 4 nové očká a naberte ich na ľavú ihlicu. Potom *pleťte 3 očká hladko, preberte očko na pravú ihlicu bez upletenia, upleťte nasledujúce očko hladko, pretiahnite prebraté očko pravej ihlice cez posledné upletené očko pravej ihlice, preberte všetky 4 očká z pravej ihlice na ľavú. Opakujte od * do konca. Na konci preberte posledné 4 očká z pravej ihlice späť na ľavú, spleťte 2 očká hladko, preberte nasledujúce očko z ľavej ihlice na pravú bez upletenia, upleťte posledné očko hladko, pretiahnite prebraté očko pravej ihlice cez posledné upletené očko pravej ihlice, nakoniec pretiahnite prvé očko cez druhé.

Uzavretie očka pretiahnutím: preberte očko z ľavej ihlice na pravú bez upletenia, upleťte nasledujúce očko hladko, pretiahnite prebraté očko pravej ihlice cez posledné upletené očko pravej ihlice.

 

 

SKÚŠOBNÁ VZORKA
Vrúbkovaný vzor: 17 očiek a 30 riadkov = 10 x 10cm
26 očiek osmičkového vzoru: šírka približne 10cm

Ak je to potrebné, zmeňte ihlice na také, aby ste mali správny rozmer.

POPIS

Ihlicami 4,5mm začnite nahodením 4 očiek a pleťte v riadkoch osmičkový vzor. Keď budete mať 34 očiek vrúbkovaného vzoru pred aj za 26 očkami osmičkového vzoru. pleťte 3 pridané očká nasledovne: 1 očko obrátene, 1 očko pružného rebrovaného vzoru, 1 očko obrátene.
Potom pleťte všetky ďalšie pridávaním vrúbkovaného vzoru.
Keď je dĺžka dielu 44cm (= 132 riadkov) od počiatočného nahodenia, uzavrite všetkých 268 očiek.

 

ZAKONČENIE

Kruhovými ihlicami 5mm najprv naberte očká na dlhšom okraji šálu a pleťte dutinkové zakončenie. Potom použite 5mm kruhovú ihlicu a naberte očká druhého kratšieho okraja a pleťte dutinkové zakončenie po celom okraji.
Starostlivo zašite konce priadzí.
Navlhčite a blokujte šál, nechajte vyschnúť.

VYSVETLIVKY: